c_500_350_16777215_00_images_cresa.jpgPrin Programul Naţional de Dezvoltare Locală se doreşte implementarea unor proiecte de importanţă naţională, care susţin dezvoltarea regională prin realizarea unor lucrări de alimentări cu apă, canalizări, infrastructură rutieră, grădinițe, școli și unități sanitare. În cadrul acestuia, județul Argeș a primit, de curând, aprobare de finanțare pentru un număr de 151 de obiective de investiții, ce se ridică la o sumă de 727.939.413,12 lei.

Comuna Bradu este una dintre localităţile beneficiare. Astfel prin PNDL 2, comuna Bradu a primit 2.181.936,57 lei pentru înființarea unei creșe în localitate. Primarul Dănuţ Stroe explică necesitatea acestei creşe, care vine în contextul dezvoltării comunei situate în zona metropolitană a Piteştiului şi care nu se confruntă, ca alte zone rurale, cu o îmbătrânire a populaţiei, ci dimpotrivă.